Ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική στην Α1 ΕΣΚΑ-Η και πλέον στο ρετιρέ είναι δυο ομάδες –και οι δυο από το Αίγιο, Κεραυνός και Αστέρας Τέμενης.
Ακριβώς πίσω τους με ένα βαθμό διαφορά είναι η ΕΑΠ, με Δύμη και ΕΑ Παραλίας να συμπληρώνουν την πρώτη 4άδα.
Μια αγωνιστική πριν το τέλος του α’ γύρου στην Α1 ΕΣΚΑ-Η και ο Κεραυνός Αιγίου απώλεσε το αήττητο και τη μοναξιά της κορυφής με τη Δύμη’07 του Δημήτρη Μαντά να πανηγυρίζει σπουδαία εντός έδρας νίκη με 74-50.
Τα 10λεπτα: 17-13, 41-28 (ημ.), 59-40, 74-50.
Δύμη ’07 (Δ.Μαντάς): Τόκας 8, Χρυσανθακόπουλος 15, Στεφανόπουλος 4, Τούμπουλης 12 (4), Κωνσταντινόπουλος 12 (1), Δημητρόπουλος 12 (1), Ριπις 6 (1), Κεπενός 5 (1), Κατσιδήμας, Λιάκος, Παπαδόπουλος, Βουκελάτος.
Πυρσός-Ολυμπιάδα 53-71
Διαιτητές: Μαρινάκης-Παπαδόπουλος-Αποστολόπουλος.
Τα 10λεπτα: 11-24, 27-35 (ημ.), 38-58, 53-71.
ΠΥΡΣΟΣ (Νίκος Σολωμός): Κουραχάνης 8, Μακρής 4, Κεφαλάς 10, Σκούτας 5, Α. Στρέκλας 2, Κ. Στρέκλας 3 (1), Κούγιας 11 (1), Αντωνόπουλος 6, Μυλωνάς 2, Πασχαλίδης 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Nίκος Βουρνάς): Τσεκλένης 6, Ντούλες 19 (5), Εμ. Γιαλελής 13 (1), Κατσιμίχας 8 (2), Αντζουλάτος 6, Γιωτόπουλος 6, Αργυρόπουλος 9, Λεβεντόπουλος 4, Τσαούσης, Φλωράτος.
Πανωλενειακός-Ηφαιστος/Αχιλλέας 46-74
Διαιτητές: Λογοθέτης-Ζ. Πλέγας-Καραμπελιάς.
Τα 10λεπτα: 17-19, 5-26, 10-16, 13-13.
ΠΑΝΩΛΕΝΕΙΑΚΟΣ (Θ. Γιαννόπουλος): Γενοβέζος 15, Ντεβενέζος 11, Ασημακόπουλος 7, Γιαννόπουλος 2, Σπηλιωτόπουλος 4, Μπούκλης 2, Κούζης 5 (1), Μπαχούρος.
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΑΧ. (Γιάννης Γιούπης): Καπόπουλος 14, Τραγαράς 26 (4), Γκουρβέλος 10 (1), Χρήστου 10 (1), Τσιρώνης 2, Σωτηρόπουλος 8, Σαράμπαλης 4.
Αστέρας Τέμενης-Φαέθων Γέφυρα Αντιρρίου 78-51
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Μπολάνο-Διαμαντή. Τα 10λεπτα: 24-6, 15-17, 23-10, 16-18.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ (Αρης Ξενούλης): Οικονομίδης 12 (4), Σταθακόπουλος 10, Δούβος 6, Τσινούκας 9, Κωστακόπουλος 12, Γκούτης 4, Καρακάσης 15 (3), Βλάχος 5 (1), Ράπτης 5.
ΦΑΕΘΩΝ (Μανωλόπουλος): Βόλης 5, Τζόγκλης 3 (1), Σωτηρόπουλος 13 (1), Αδαμόπουλος 2, Δελάρτας 8 (1), Παναγής 4, Αναστασόπουλος 2, Αμπλας 11 (1), Στολλάκης 3 (1).
ΕΑΠ-Αραχωβίτικα/Ακταίο 64-57
Διαιτητές: Τσακιράκη-Καμήτσος-Κουτσαντώνης.
Απολλωνιάδα-ΑΕ Αγυιάς 76-61
Διαιτητές: Μακρόπουλος-Λιαρομμάτης-Αθανασόπουλος. Τα 10λεπτα: 20-19, 23-10, 18-16, 15-16.
ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΔΑ (Φ. Βουρλούμης): Θ. Αθανασόπουλος 17 (1), Μηλιτσόπουλος 21 (1), Κιτσαράς 11 (2), Γιαννακόπουλος 14 (1), Μπαρδάκης 9 (1), Φιλίππου 2, Καραλής, Αμπατζής 2.
ΑΓΥΙΑ (Α. Χαντζαράς): Χριστόπουλος 7, Δαραμούσκας 6, Ρούπας 4, Βαλαής 5, Γεωργίου 6 (2), Λαγογιάννης 11 (1), Πουλάκης 3 (1), Κέκερης 10 (1), Σίψας, Στόλλας, Ευστρατιάδης 9.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 10 αγώνες)
Κεραυνός 19 646-527
Τέμενη 19 737-587
ΕΑΠ 18 803-700
Δύμη 17 720-666
ΕΑ Παραλίας 17 746-628
Αγυιά 16 652-542
Ολυμπιάδα 16 608-576
Απολλωνιάδα 14 679-694
————————————–
Αραχωβίτικα 14 629-617
Ήφαιστος 14 650-683
Ανδραβίδα 13 586-624
Φαέθων 12 520-660
Πυρσός 11 579-668
—————————————-
Πανωλενειακός 9 341-776
– Ο Πανωλενειακός έχει ένα μηδενισμό.